Kuzey Kıbrıs Müzeleri

Akdeniz’in yeni deniz tatili rotası Kıbrıs, 9 bin yıllık tarihi ve içinizi ısıtan Akdeniz iklimiyle beklentilerinizin de üstünde bir keşif gezisi için ideal. Tarihi Neolitik çağdan bugüne uzanan Kıbrıs yıllar boyunca Araplardan Bizanslılara, Perslerden Osmanlılara birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından bu medeniyetlerin hepsinin izlerini taşıyor. Bu nedenle Kıbrıs’ın tarih kokan müzelerinde görülecek şeyler saymakla bitmez. Müzeleri ziyaret ederken en büyük dostunuz muhtemelen ayaklarınızı yerden kesecek arabanız olacak. Bir şehirden bir şehre, ya da aynı şehir içinde bir noktadan bir noktaya ulaşırken en kısa zamanı geçirmeniz eğlenerek daha çok vakit geçirmenize olanak sağlar. En uygun kiralık araba fiyatları ile Pacific Rent-A-Car Suzuki jeeplerden 7 kişilik aile aracı Opel Zafiralara kadar birçok seçenek sunuyor. Haydi şimdi Kıbrıs’taki müzelerden başlıcalarına bir göz atalım.

Lefkoşa Müzeleri

Lefkoşa’da bulunan Taş Eserler Müzesi, 15. yüzyılda inşa edilmiş Venedik tarzı bir yapıdır, ve bu çağda inşa edilmiş yapılardan geriye kalan Venedik tarzı tek yapıdır. Orta çağlardan bugüne bir çok taş eser örneklerini barındırmaktadır.

Lefkoşa’nın sur içine girişini sağlayan kapılarından birisi olan Girne kapısından gidildiğinde sol tarafta bulunan bir Osmanlı yapısı olan Mevlevi Tekkesi, 16. yüzyılda Arap Ahmet Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Girne Müzeleri

Bu küçük müze, Girne limanına yakın bir yerde 1974’te kurulmuş bir Kıbrıs evidir. İçinde zeytin değirmeni, diğer tarım aletleri, kostümler, çeşitli ahbap sandıklar ve el işleri bulunur.

Batık Gemi Müzesi, muhtemelen Girne’nin en meşhur müzesidir ve M.Ö.300’de inşa edilmiş dünyanın en eski ticari gemilerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Gemi Girne'nin bir mil açığında batmıştır. Batık Gemi Müzesini Girne Kalesi’nin içinde ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Magosa Müzeleri

Kilis sancak beyi olan Canbulat Paşa, Kıbrıs’ın fethinde önemli bir rol oynamıştır. Fetih sırasında şehit düşen Canbulat Paşa’nın anısına Cambulat Türbesi yapılmıştır ve bu türbe 1968 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Namık Kemal Müzesi iki katlı olup bir avlusu bulunmaktadır. Bir Venedik sarayının harabeleri üzerine inşa edilmiştir. Namık Kemal bu zindanda bizzat mahkum olarak kalmış ve yılmadan birçok eserini kaleme almıştır. Bugün ziyarete açılan Namık Kemal Zindanı, Namık Kemal’e ait birçok bilgi bulabileceğiniz bir müzeye dönüştürülmüştür.

Günümüzde arkeoloji ve ikon müzesi olarak hizmet veren St. Barnabas Kilisesi’nde 18. yüzyıldan kalan görkemli ikon koleksiyonları bulunmaktadır. Aynı zamanda kilisede birçok farklı mermer ve tunç eserler de bulunur.

Güzelyurt Müzeleri

Güzelyurt şehir merkezinde yer alan arkeoloji müzesi, Kıbrıs’ta bulunan her çeşit kültürel objenin sergilendiği bir müzedir.

Yeni İskele Müzeleri

11. yüzyılda tek kubbeli olarak Trikomo köyünde inşa edilmiş, yan duvarlarında kemerli girintiler bulunan kilise, Kıbrıs’ta 11. yüzyıldan itibaren yaygınlaşan bir kilise modeli olmuştur. Bu kilise Yeni İskele’de turistlerin ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir.

Yukarıda saydığımız müzeler Kıbrıs’ta ziyaret edebileceğiniz müzelerden sadece birkaçı. Daha fazla müzeyi ziyaret edebilmek ve Kıbrıs’ın tarihini zihninizde canlandıracak eserleri yakından görmek için hemen bir araba kiralayın. Sizlere hızlı, kolay ve güvenilir hizmet vermekten memnuniyet duyacak Pacific Rent-A-Car’ın geniş araç yelpazesinden size en uygun arabayı seçin, müzeleri gezmeye hemen başlayın.