Lefke

LefkeLefke

Büyük ve kalabalık tatil yerlerinden sonra Lefke’ye geçtiğinizde uzak köyler, sakin tatil yerleri ve daha yavaş bir yaşam ile sonunda kafa dinleyebileceksiniz. Lefke şehir merkezi Lefkoşa’ya 74 kilometre uzaklıkta Trodos (Karlıdağ) dağlarının eteklerinde yer alır. Eğer Kıbrıs’taki tatilinizde Pacific Rent-A-Car ile bir araç kiralarsanız Lefke’ye kolayca ulaşabilirsiniz ve şehri görebilmek bizce her şeye değer. Kıbrıs’ın bütün şehirleri içinden en lezzetli turunçgilleri tadabileceğiniz yer burasıdır. Arabanızı aheste aheste sürerek portakal ve limon bahçelerinin yanlarından geçin, yerlilerle konuşun, ve onların mahsullerinden satın alarak yerli tarıma katkıda bulunun.

Avrupa standartlarında eğitimi ve öğrencilerin hem sosyal hem de kültürel ihtiyaçlarına cevap verebilen kampüsüyle 1990 yılında açılan Lefke Avrupa Üniversite’si yılın her günü ziyaretçilere açık. Ailenizde üniversite yaşında çocuklarınız varsa Lefke Avrupa Üniversitesi’ni ziyaret etmenizde fayda var; 26 lisans ve 10 lisansüstü programı, ve huzurlu ve sevimli kampüsü gördükten sonra çocuklarınızın burada okumak istemeleri olası.

Osmanlı İmparatorluğu Lefke’yi 300 yıldan fazla yönettiğinden imparatorluğun izlerini bugün hala şehrin dokusunda görüyoruz. Adını Arap filozofu Solon’dan alan Soli antik kentinde bir bazilika ve bir antik tiyatro bulunur. Lefke kıyılarında kurulmuş olan antik kent, kurulduğu dönemlerde verimli topraklar üzerindeyken Pers ve Arap saldırıları ile yıkılmış ve bugünkü harabelere dönüşmüştür. Soli halkı tarafından tahrip edildiği düşünülen Vuni Sarayı da günümüzde Lefke’de bir açık hava müzesi durumunda kullanılmaktadır.

Lefke’yi ziyaret etmek kesinlikle bir hayal kırıklığı olmayacak. Lefke portakalını yemenin zevkini Lefke’de çıkarmak eve döndüğünüzde herkese anlatacağınız bir anı olacak. Yazmayı, resim yapmayı sevenlerdenseniz Lefke’nin romantik ve artistik atmosferinde en iyi eserlerinizi yaratabilirsiniz, ya da şehri günübirlik gezip akşam kaldığınız yere dönebilirsiniz. Zaman açısından sıkışmış hissetmemek için Lefke ziyaretini kiralayacağınız aracınızla yapmalısınız. Böylece burada ne kadar uzun kalacağınıza otobüs programına göre karar vermek zorunda kalmazsınız.

Lefke’yi ziyaret ederken kullanacağınız araç için şimdiden Pacific Rent-A-Car ile rezervasyon yapın!