Gazi Magosa

Gazi MagosaGazi Magosa

Kıbrıs’ı gezenler bilirler; adanın en uzak yerine bile arabayla birkaç saat içinde gidebilmek mümkündür. Adanın neresinde kalırsanız kalın ortaçağdan fırlamış hissi veren etrafı duvarlarla çevrili Gazi Magosa uğranılması gereken bir şehir. Gazi Magosa tarih sayfalarına 14. yüzyılda tevazu sahibi, sade bir şehir olarak adım attı. Daha sonraları deniz ticaretinin önemli noktalarından biri haline gelerek zenginleşti ve büyüdü. Yerel halkı zenginleştikçe Gazi Magosa da güzelleşti ve şehirde birbirinden güzel kiliseler ve ünlü bir katedral inşa edildi.

Her zenginlik biraz kıskançlık uyandırır. Osmanlı Devleti’nin iştahını kabartan bu güzel şehir Gazi Magosa’nın Venediklilerin elinde olması, Osmanlı’nın eninde sonunda 1571’de Magosa’yı ele geçirmesi ile sonuçlandı. Osmanlı’nın şehri ele geçirmek için büyük uğraş vermesi gerekti ve Gazi Magosa bombardımana tutularak Venediklilerin barış bayrağını çekmesi sağlandı. Osmanlı idaresinde gitgide zayıflayan ve eskiyen Gazi Magosa 1996’da büyük bir restorasyon döneminden geçerek bugünkü canlı haline geldi.

Küçük Bir Gazi Magosa Keşfi
Şehrin her yerinde Osmanlı akınının izlerini hala görmek mümkün. Gazi Magosa’nın etrafında küçük bir yürüyüş yaparsanız kilise harabelerini ve gülle kalıntılarını görebilirisiniz. Eski katedral büyük bir dönüşüm geçirerek camiye dönüştürülmüş ve birçok bina modernize edilerek yeniden kullanılacak duruma getirilmiş. Merkez meydanı Gazi Magosa’da hayatın asıl yaşandığı, günlük hayatın kalbinin attığı yer.

Günümüz modern Gazi Magosa’sı eski şehirden kat be kat daha büyük. Liman şehirlerinin en büyük özelliği, yerel halkın liman etrafına yerleşmesi. Bugün Gazi Magosa halkı aynı ortaçağ Gazi Magosalıları gibi denize yakın kısımlarda yaşıyor. 1974’ten önce şehir daha turistik bir yerken bugün BM tampon bölgesinin Gazi Magosa’nın eski turistik bölgesinin üzerinden geçmesinden dolayı turizm faaliyetleri kuzeye taşınmıştır.

Gazi Magosa bugün hala popülerliğini koruyor fakat insanlar burayı genelde günübirlik geziler için tercih ediyor. Daha popüler turistik şehirlerin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak istiyorsanız Magosa’daki otelleri deneyebilirsiniz. Eğer küçük kafe ve restoranları sevenlerdenseniz Magosa sokaklarında gezerken etrafınızda otantik ve Kıbrıs ruhunu yansıtan bir çok kafe ve restoran bulabilirsiniz.

Şehrin biraz uzağında altın kumlu plajlar ve Romalılardan kalma Salamis şehrinin harabelerini göreceksiniz. Ayrıca Gazi Magosa’dan başkent Lefkoşa’ya veya Karpaz yarımadasına kolaylıkla geçip bu yerleri de keşfedebilirsiniz. Eğer Gazi Magosa’yı ve çevre ilçeleri rahatça gezebilmek istiyorsanız en iyi seçeneğiniz bir araba kiralamak. Çünkü toplu taşıma ile bütün bu yerleri gezmek kolay olmayacaktır. Lions Garden Disco, Gazi Magosa’da güzel bir gece geçirmek için ideal bir yer. Eğer Gazi Magosa’da bir araç kiralamaya karar verirseniz Pacific Rent-A-Car ile kiralayacağınız aracınızı Gazi Magosa’daki otelinize getirip size teslim edebiliriz.