Kuzey Kıbrıs: Genel Bilgiler

Kıbrıs Genel BilgilerKuzey Kıbrıs: Genel Bilgiler

Kısaca Kuzey Kıbrıs veya KKTC olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz'de bulunan küçük bir ülkedir. Anadolu yarımadasının 65 kilometre güneyinde konumlanmıştır. Güney Kıbrıs sınırından kuzey kıyılarına kadar 24 kilometrelik, batısından doğusuna da 194 kilometrelik bir alan kaplar. Kiralık aracınızla bu küçük fakat etkileyici ülkeyi bir uçtan bir uca tadını çıkara çıkara keşfedebilirsiniz.

Doğu Akdeniz’de yer alan Kıbrıs tarih boyunca Afrikalı, Avrupalı ve Asyalı deniz tüccarlarının buluşma noktası olmuştur. Antik Roma, İran ve Bizans İmparatorluklarına kadar uzanan Kıbrıs tarihi her bakımdan büyüleyicidir. Kıbrıs’ın güneyinde, Limasol’de bulunan Vuni köyünde, Pers İmparatorluğundan kalma bir sarayın kalıntılarını, Gazi Magosa’nın 6 kilometre kuzeyindeki Salamis’de Roma döneminden kalan antik kenti inceleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Tatilleri Denince...

Kuzey Kıbrıs gün geçtikçe daha da ünlenen bir tatil yöresi. Güney Kıbrıs ile karşılaştırıldığında Kuzey Kıbrıs’ta turizmin biraz daha doğal bir şekilde geliştiğine şahit olacaksınız. Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezleri tarihi sitelere ve altın kumlu plajlara zarar vermemek adına çaba gösterir. Turizmin ticari amaçlı yönü Güney Kıbrıs’taki kadar vurgulanmaz. Huzur ve dinginlik arayan turistlerin Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmesi de bu durumdan kaynaklanıyor.

Otel konforundan vazgeçemeyenler için birçok modern otel hizmet veriyor, fakat bu otellerde en uygun fiyatları yakalayabilmek için erken rezervasyon olmazsa olmaz! Kıbrıs’taki otellerin yatak kapasitesi yaklaşık 12,000, fakat bu yataklar yaza yaklaştıkça hemen dolmaya başlıyor. Kıbrıs’a ulaştığınızı ailenize haber vermek için Kıbrıs’ın iki cep telefonu operatöründen birini seçip hemen konuşmaya başlayabilirsiniz. Ne de olsa Kıbrıs’ı gezerken ailenize anlatmak isteyeceğiniz birçok şey olacak. Plajların güzelliğinden tutun da çılgın su sporlarına ve tadı damağınızda kalan Kıbrıs yemeklerine kadar her şeyi bir bir anlatmak isteyeceksiniz.

Kıbrıs Gece HayatıKıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs’ın gece hayatıyla bilinen bir yer olduğunu bilmem söylemeye gerek var mı... Onlarca gece kulübü, dans kulübü, gazino arasından bütçenize ve gönlünüze en uygun olanı seçebilirsiniz. Kıbrıs gecelerini dolu dolu geçirmeniz için Girne kıyılarında bir yürüyüşe çıkın. Kulağınıza en çok hitap eden müziğin geldiği yere doğru yönelin ve bundan sonrasını gecenin akışına bırakın. Geleneksel yemek partileri, açık plaj partileri, gece kulüpleri, DJ’li partiler, kısacası Kıbrıs’ta herkese göre bir eğlence alternatifi mevcut. Dilerseniz otelinizden hiç ayrılmadan otel içindeki gece kulüplerinde de eğlenebilirsiniz. Bu seçimler tamamen size kalmış. Partiden partiye geçmeyi sevenlerdenseniz Pacific Rent-A-Car’dan kiralayacağınız aracınız en büyük yardımcınız olacak. Fakat aracı kullanmak için içki içmeyecek bir sürücü belirlemenizi tavsiye ederiz. Kıbrıs’ta içkili araç kullanmak dünyanın her yerinde olduğu gibi kesinlikle yasaktır ve kurallar ciddi bir biçimde uygulanmaktadır. İçki içmek istiyorsanız gece için taksi kullanmanızı öneririz.

Kıbrıs’ta Cep Telefonu Kullanımı

Kuzey Kıbrıs’ta Vodafone ve Turkcell faaliyet göstermektedir. Türkiye’de kullandığınız Vodafone ve Turkcell hatlarınızı dolaşıma açtırarak kullanabilirsiniz. Avea hat sahibi iseniz telefonunuzu roaminge açtırıp, şebeke ayarlarından Turkcell veya Vodafone’u seçerek kullanabilirsiniz ya da yeni bir hat alabilirsiniz. Olacağını pek zannetmiyoruz fakat eğer Pacific Rent-A-Car’dan kiraladığınız aracınız sizi yolda bırakırsa 7/24 kurtarma servisimizi arayabilirsiniz ve biz de olduğunuz yere hemen gelip durumu kontrol altına alırız.

Kuzey Kıbrıs Ekonomisi

Kuzey Kıbrıs ekonomisinin büyük bir kısmı tarım ve devlet hizmetine dayanır. Fakat yakın zamanlarda ekonomi diğer alanlarda da açılım göstermeye başlamıştır. Kıbrıslı Türkler çalışkan ve azimli bir toplum olmalarına rağmen uluslararası arenada resmi bir ülke olarak tanınmamış olmak, yabancı yatırımı ülkeye çekmeyi zorlaştırmaktadır. Yine de bu durum Kuzey Kıbrıs’ın kendine has karakterini korumasına yardımcı olan bir etmendir!

Kuzey Kıbrıs’ta Dil ve İletişim

En yaygın konuşulan dil Türkçedir. Filmlerden ve dizilerden alışık olduğunuz Kıbrıslı Türklerin kendilerine has sevimli şiveleri duymaya değerdir. Bazı söyleyiş ve kelime farklılıkları olma ihtimalini de düşünerek Kıbrıs’a gelmeden önce Kıbrıs Türkçesi ile ilgili küçük bir araştırma yapmaktan zarar gelmez.

Kıbrıs’la ilgili yorumlarKuzey Kıbrıs’la İlgili Son Yorumlar

Kıbrıs’ta gezilecek çok yer, görülecek çok şey olduğu için bir ziyarette her şeyi görmek mümkün olmayabilir. Kıbrıs’ın yerlilerine nereleri görmeniz gerektiğini danışın; muhtemelen size Lefkoşa’daki Venedik Duvarları ve liman şehri Girne’nin yanı sıra sadece yerlilerin bildiği yerleri de sayacaklar… Kebap sevenlerdenseniz Selimiye Camii yakınındaki kebapçıda en iyi kebabı bulacağınızı garanti edebiliriz. Girne’de gündüz Venedik kalelerini keşfedip gece gazinolarda eğlenebilirsiniz. Bellapais’te limon bahçelerinin içinde kaybolmayı ve Gazi Magosa’da adanın en ünlü turist resortuna uğramayı da ihmal etmeyin. Doğada vakit geçirmeyi sevenler için de Beşparmak Dağları’ndaki trekking parkuru kaçırılmaz bir fırsat.

Yerlilerden küçük bir sır: Ucuz ve güvenli araba kiralama hizmeti için, Pacific Rent-A-Car’ı tercih ederseniz pişman olmazsınız.