Lefkoşa

LefkoşaLefkoşa

Nicosia olarak da bilinen Lefkoşa şehri, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde görmek isteyeceğiniz yerlerin başında gelir. Bu şehir birçok dramatik değişiklik geçirmiştir ve bu değişikliklerin izini şehrin size sunduğu ipuçlarını takip ederek sürebilirsiniz.

Lefkoşa ve Yeşil Hat

Lefkoşa, hem Kuzey Kıbrıs’ın hem de Güney Kıbrıs’ın başkentidir. Nasıl diye merak ederseniz hemen açıklayalım. Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın arasında bulunan sınır, şehrin ortasından batı yönüne uzanmaktadır. Bugünkü hali ile dikenli tellerden oluşan hat, “Yeşil Hat" olarak biliniyor. Venedikliler zamanında inşa edilen ve Lefkoşa’yı Osmanlı işgalcilerinden koruma amacı gören büyük taş duvarların çevresinde bulunan teller, duvarların yanında küçük ve kasvetli duruyor. Bu teller büyük ölçüde sadece sembolik bir değere sahip.

Kuzey Lefkoşa’nın kapalı iskelesi günümüzde gelişmekte olan bir alan halindedir. Bu gelişimin sonuçları görülmeye değer. Kuzey Lefkoşa’yı ziyarete geldiğinizde hem eski binaları hem de gelişmiş mimari teknikleri ile yapılmış yeni binaları yakından göreceksiniz.

Gotik tarzdaki kiliseler devlet tarafından koruma altına alınmış ve restore edilmiş. Her yıl Kuzey Kıbrıs’a akın eden birçok turisti ağırlamak için pansiyonlar kapılarını açıyorlar. Restore edilen bu yapılar birçok zengin tüccarların gözünü kamaştırıyor. Ayrıca koloni döneminin evlerinin restore edilmesiyle bu evler ticari ofisler ve restoranlar olarak kullanılmaya başlandı.

Kuzey Lefkoşa’da Yemek ve Alışveriş

Tarihi duvarlara sahip olan başkent Lefkoşa’ya gelip de buranın restoranlarını ve alışveriş merkezlerini ziyaret etmeden giderseniz Kuzey Kıbrıs’ı tamamen gezmiş sayılmazsınız. Bu şehir ayrıca her şeyi bulabileceğiniz büyük çarşılar ve pazarlara da ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezlerinden, çarşılardan ve pazarlardan aldığınız eşyaları taşımak için Pacific Rent-A-Car sizlere geniş bagajlı araç seçenekleri sunuyor.

Kuzey Lefkoşa’da henüz çok fazla otel bulamayabilirsiniz, ancak gelişmekte olan şehir yakın zamanda karşınıza oldukça gelişmiş oteller ile çıkacaktır. Kuzey Kıbrıs’taki tatilciler genellikle Girne ve Gazi Magosa’daki otelleri tercih ederler. Fakat yaz geceleri Kuzey Lefkoşa ayrı bir canlılığa sahiptir ve eğer Pacific Rent-A-Car’dan bir araba kiraladıysanız bu gecelerin keyfini adanın neresinde kalırsanız kalın günübirlik Lefkoşa’ya gelerek çıkarabilirsiniz. Geceleri otobüs seferleri limitli olduğundan araç kiralamak bu bölgede ulaşım için en güzel yöntemdir.